Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Mäetagused 53

Uuel aastal jätkab Mäetaguste 53. number uue hooga sealt, kuhu järg eelmise aasta lõpus jäi – Eesti ja Poola koostööprojekti raames valminud artiklite avaldamisega.
Piret Voolaid on 2011. aasta algusest uurinud kõikvõimalikke seinakirjutusi Tartus, neid fotodele jäädvustades ja analüüsides grafiti ja ütlusfolkloori (vanasõnade ja fraseologismide) puutepunkte. Autor tõdeb, et kuigi Tartu seintelt ei leia klassikalisi vanasõnu, mis on talletatud kolmeköitelisse väljaandesse Eesti vanasõnad, on huviväärne see, kuidas vana vormi tunnetatakse ja kasutatakse ära uute tekstide loomes.
Vanasõnu poola grafitis on uurinud Grzegorz Szpila, kes võtab oma uurimuse kokku tõdemusega: tänavakunstnikud valivad oma sõnumi edastamiseks vanasõnažanri siis, kui nad tahavad väljendada oma arvamust, kusjuures seinatarkused kasutavad osavalt ära originaalparöömika kategoorilise kõneviisi ja mõjujõu ning kannavad selle üle uutele teemadele, mida vanasõnad traditsiooniliselt ei käsitlenud.
Marcin Poprawa käsitleb Poola poliitilist huumorit, Gaweł Strządała kirjeldab ülevaatlikult tsensuurimehhanisme, mis toimisid kommunistlikus Poola Rahvavabariigis.
Selle numbri religiooniartikkel tutvustab Triratna budistlikku kogukonda Eestis, autor Lauri Liiders. Komi folkloristi ja etnograafi Pavel Limeroviga on teinud intervjuu Nikolay Kuznetsov.
Ajakiri annab ülevaate konverentsidest, ilmunud erialakirjandusest ja kaitstud väitekirjadest, artiklitele on lisatud ingliskeelsed kokkuvõtted.
Eelretsenseeritav ajakiri Mäetagused ilmub järjepidevalt aastast 1996 ja on veebis loetav aadressil http://www.folklore.ee/tagused
Tootekood: 100500
Ühik: eks
2,00 €