Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Mäetagused 45

Mäetaguste 45. numbrist leiate tervise-, haiguse- ja meditsiinikultuuriga seotud uurimusi.
Frog uurib narratiiviga seonduvaid teoreetilisi küsimusi, et mõista teatud tervendamisriituste semantikat. Soome-Karjala tietäjä-traditsiooni vaadeldakse seostatuna šamanistliku riitus-etenduse ja päheõpitud loitsupärimusega, eriti nende loitsudega, milles sisalduvad ka historiolad.
Eve Annuki artikkel analüüsib haiguse kujutamist luuletaja Ilmi Kolla (1933–1954) kirjade põhjal, lähtudes (auto)patograafia mõistest. Keskendutakse küsimustele, kuidas haigust kirjades tekstualiseeritakse ja kuidas kirjažanr seda kujutamist vormib.
Valerija Kolosova räägib ravimtaimedest, mille nimi seostub slaavi rahvastel piiblitegelastega, Renata Sõukand ja Raivo Kalle analüüsivad eestlaste ravimtaimede tundmist, lähtudes teadmiste päritolust.
Kristina Oganjani kirjutis iseloomustab Harjumaa tervishoiu-olusid aastatel 1922–1926: uuritakse arstiabi kättesaadavust, meditsiinipersonali ja tervishoiuasutusi.
Põneva sissevaate 17. sajandi akadeemilisse ellu pakub Kaarina Reinu käsitlus 17. sajandi meditsiiniteadlase Johannes Raicuse töödest. Tartus valminud Disputatio physico-medica votiva... üle väitles Tartu gümnaasiumis tulevane Academia Gustaviana teoloogiatudeng Petrus Turdinus.
Vaadeldes seda disputatsiooni eesistuja ja väitleja muude tööde taustal, ilmneb, et kõnealuse kirjutise autor on kindlalt arstiteadlane Johannes Raicus. Disputatio physico-medica votiva ... eristub nii Academia Gustaviana aegsetest Tartut käsitlevatest teostest kui ka tollastest arsti- ja loodusteaduslikest töödest, olles sel moel omalaadseks nähtuseks Tartu 17. sajandist pärinevate teadustööde seas.
Uudiste ja retsensioonide rubriigis tutvustatakse tavakohaselt erialaseid teadusüritusi, rahvaluulekogumise tulemusi aastal 2009 ja EV presidendi rahvaluulepreemia pälvinuid, samuti uusi raamatuid. Kroonikaosa annab ülevaate rahvaluulesündmustest.
Eelretsenseeritav ajakiri Mäetagused ilmub järjepidevalt aastast 1996 ja on veebis loetav aadressil http://www.folklore.ee/tagused/nr45/.
Tootekood: 100405
Ühik: eks
2,00 €
Kogus: