Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Mäetagused 41

Ajakirja Mäetagused vastilmunud 41. numbris käsitletakse rahvatantse ja -muusikat.
Ungarlane Peter Pomozi leiab, et teatud tantsudel ja tantsutüüpidel on suhteliselt kindel ja kaardistatav morfoloogia (tantsumotiivid) ja süntaks (struktuuri suuremad üksused, tuurid ja tuuride osad) ning rakendab selle teooria tantsu-uurimisse, analüüsides eesti kaerajaane.
Kihnus on säilinud hulk pärimustantse, mis on käibel tänini, neid tantsitakse traditsioonilistes perekonna- ja kalendrikommetes, seltskonnatantsudena ja organiseeritud esinemistel. Ingrid Rüütel tutvustabki Kihnu pärimustantse, nende minevikku ja tänapäeva. Ajakirja veebiversiooni on ta lisanud ka ohtralt videonäiteid.
Sille Kapper vaatleb artiklis "Kuidas uurida eesti rahvatantsu tänapäeval?" Euroopa ja Ameerika tunnustatud tantsu-uurijate nüüdisteooriaid ning mõne olulisema meetodi senist rakendamist eesti rahvatantsu-uurimises, osutades ka tulevaste teadustööde vajalikele suundadele.
Iivi Zajedova, Eha Rüütel, Angela Arraste ja Kalev Järvela ühisartikkel räägib peamiselt Saksamaal elavate pagulaste mälestustele toetudes rahvatantsuharrastusest pagulaseestlaste hulgas ja sellest, kuidas aitas rahvatants võõrsil kaasa eestluse säilitamisele.
Muusikavallast väärib esiletõstmist Tiit Laugu artikkel, mis käsitleb afro-ameerika päritolu døässmuusika jõudmist Eesti kultuuriruumi ja sellega kaasnenud nähtusi, keskendudes døässi ja rahvakultuuri vastastikustele mõjutustele. Muu hulgas annab artikkel ülevaate džässi jõudmisest Eestisse ja siin 20. sajandi esimesel poolel rahvamuusika sugemetega džässi ja džässisugemetega rahvamuusikat viljelenud tantsuorkestritest.
Helen Kõmmus tutvustab Hiiumaal elavat võrukesest pärimusekandja Laine Mägi regilaule ja analüüsib tema enesemääratlust.
Mõistagi on ajakirjas juttu ka eelmise aasta konverentsidest ja seminaridest ning raamatu- ja plaaditutvustus. Viimane haakub numbri temaatikaga eriti hästi, sest juttu on autentse komi muusikaga plaadist.
Eelretsenseeritav ajakiri Mäetagused ilmub järjepidevalt aastast 1996 ja on veebis loetav aadressil http://www.folklore.ee/tagused/nr41/.
Tootekood: 100401
Ühik: eks
2,00 €
Kogus: